ماهی را می توان یکی از مهمترین و اصلی ترین ماده ی غذایی مفید دانست که به صورت گسترده در تمام دنیا و همچنین  در ایران یافت می شود . کشور ما به دلیل دسترسی به دو دریای بزرگ در شمال و جنوب و همچنین پرورش ماهی و داشتن کارخانه های کنسرو ماهی ،به این ماده غذایی به راحتی می توانیم دسترسی پیدا کنیم و از فواید  آن بهره ببریم :

۱. ماهی سرشار از مواد غذایی مهم است

۲. ماهی خطر ابتلا به حمله‌ی‌ قلبی و سکته‌های مغزی را کاهش می‌دهد

۳. ماهی حاوی مواد مغذی است که برای رشد بدن حیاتی است

۴. ماهی ها می‌تواند ماده خاکستری در مغز را افزایش دهد و از زوال عقل در اثر کهولت سن جلوگیری کند

۵. ماهی به پیشگیری و درمان افسردگی کمک و شما را شادتر می‌کند

۶. ماهی منبع خوب ویتامین D است

۷. مصرف ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، از جمله دیابت نوع یک ارتباط دارد

۸. ماهی به پیشگیری از آسم در کودکان کمک می‌کند

۹. مصرف ماهی می‌تواند از بینایی‌تان در دوران پیری محافظت کند

۱۰. ماهی می‌تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد

11. ماهی منبع خوب آهن است

12. ماهی ها در رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها موثرند

***********************

1. ماهی سرشار از مواد غذایی مهم است

ماهی دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست. مواد مغذی‌ای همچون پروتئین با کیفیت بالا، یُد، انواع ویتامین ها و مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D  مورد نیاز بدن در ماهی وجود دارند 


۲. ماهی خطر ابتلا به حمله‌ی‌ قلبی و سکته‌های مغزی را کاهش می‌دهد

 ویژگی مخصوص ماهی ها که آن ها  را از سایر مواد غذایی خاص قرارداده است، نوع چربی موجود در آن ها می باشد .ماهی ها و محصولات دریایی با وجود آن که جزو مواد غذایی حیوانی هستند، ولی از نظر ترکیب چربی با سایر مواد حیوانی متفاوت اند. چربی موجود در مواد غذایی حیوانی به طور عمده حاوی ترکیباتی به نام اسیدهای چرب اشباع شده هستند که این ترکیبات موجب بالا بردن کلسترول و سایر چربی های نامطلوب خون می شوند.بنابراین افراط در مصرف چربی های حیوانی،سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهایت منجر به سکته های قلبی و مغزی می شود. 

ولی ماهی ها و آبزیان با وجود آن که در گروه مواد غذایی حیوانی قراردارند اما  نوع چربی موجود در آنها مشابه مواد گیاهی است و از اسیدهای چرب اشباع نشده به نام امگا 3 دارند که فواید  بسیار مهمی در سلامتی انسان و پیش گیری از بسیاری از بیماریها و کنترل و کمک به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده ای به عهده دارد.

این چربی موجود در بافت های ماهی ها و آبزیان نه تنها موجب افزایش کلسترول و سایر چربی های نامطلوب خون نمی شود بلکه به عوارض قلبی و عروق کمک مؤثری نیز می کند. 

خوردن حداقل یک بار ماهی در هفته خطر ابتلا به حمله‌‌های قلبی و سکته‌های مغزی، دو عامل بزرگ مرگ در دنیا را کاهش می‌دهد.

۳. ماهی حاوی مواد مغذی است که برای رشد بدن حیاتی است

ماهی ها از منابع بسیار خوب پروتئین می باشد.  پروتئین موجود در ماهی ها از نظر کمیت و کیفیت قابل توجه است. پروتئین موجود در ماهی ها به آسانی در دستگاه گوارش هضم و جذب می شود و  ارزش زیستی و رشدی زیادی برای انسان دارد .

ماده مغذی دیگری که در ماهی به مقدار کافی وجود دارد روی می باشد. روی یک ماده مغذی است که در رشد کودکان و نوجوانان و نیز در بلوغ جنسی نوجوانان تاثیر مهمی دارد. کمبود این ماده مغذی در دوران رشد موجب کوتاهی قد و در صورت کمبود شدید باعث کوتولگی می شود. همچنین در دوران بلوغ منجر به تاخیر در بلوغ جنسی می شود. ماهی ها   با دارا بودن روی به میزان کافی می توانند به رشد و تنظیم بلوغ جنسی کمک کند.

ماهی ها از بهترین منابع ید هستند. ید یکی از مواد مغذی است که تاثیر مهمی در سلامت انسان دارد. ید در رشد اثرات قابل توجهی دارد و کمبود آن موجب اختلال در رشد و کوتاهی قد می شود. بنابراین مصرف ماهی به مقدار کافی در دوران رشد ضروری است. ید همچنین در تکامل سیستم عصبی نقش مهمی دارد و چنانچه خانم ها در دوران بارداری مبتلا به کمبود شدید ید باشند، کودکانشان علاوه بر اختلال در رشد جسمی دچار عقب افتادگی ذهنی نیز می شوند و این مشکل تا آخر عمر گریبان گیر آنان خواهد شد. همچنین کمبود ید در شیر مادر می تواند منجر به اختلال در رشد جسمی و ذهنی کودک شیرخوار بشود.
مصرف ماهی "2" تا"3" بار در هفته در برنامه غذایی مادران باردار و شیرده می تواند اثرات مثبتی در رشد جسمی و ذهنی جنین و نوزاد داشته باشد. نقش دیگری که ید در سلامت انسان به عهده دارد تاثیر آن در متابولیسم مواد انرژی زا است. کمبود ید موجب کاهش متابولیسم مواد انرژی زا در بدن
شده و در نتیجه منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. ید در تولید مثل نیز مؤثر است و افراد مبتلا به گواتر ناشی از کمبود ید دچار اختلال در تولید مثل خواهند شد. مصرف ماهی و آبزیان می تواند نیاز انسان را به ید تامین کرده و از بروز عوارض ناشی از کمبود ید پیش گیری کند.

۴. ماهی ها می‌تواند ماده خاکستری در مغز را افزایش دهد و از زوال عقل در اثر کهولت سن جلوگیری کند

یکی از عواقب پیری، فرسوده شدن عملکرد مغز است که به‌صورت کاهش عقل در رابطه با سن بیان شده است. این موضوع در بسیاری موارد طبیعی است، اما پس از آن نیز بیماری‌های جدی عصبی مانند بیماری آلزایمر به وجود می‌آیند. مصرف ماهی با کاهش زوال عقل و عملکرد مغز در سالمندان در ارتباط است. افرادی که به‌صورت منظم ماهی می‌خورند، ماده‌ی خاکستری بیشتری در مراکز مغز دارند. ماده‌ی خاکستری مسئول کنترل احساسات و حافظه است.


۵. ماهی به پیشگیری و درمان افسردگی کمک و شما را شادتر می‌کند

افسردگی اختلال روانی جدی و بسیار شایعی می باشد. افسردگی با احساس ناخوشی، غم، کاهش انرژی، از دست دادن علاقه به زندگی و فعالیت‌های روزمره بیان می‌شود. این بیماری درکنار بیماری های قلبی و چاقی  یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه‌ی سلامتی در دنیاست.  اسیدهای چرب امگا ۳ چه به‌صورت تنها و چه همراه داروهای ضدافسردگی مصرف شوند، می‌توانند برای بهبود افسردگی مفید باشند.


 ۶. ماهی منبع خوب ویتامین D است

در سال‌های اخیر به ویتامین D توجه زیادی شده است. این ویتامین مهم در واقع عملکردی شبیه هورمون استروئید در بدن دارد. ماهی و فرآورده‌های آن بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. اگر کمتر آفتاب می‌گیرید و به‌طور منظم ماهی چرب نمی‌خورید، باید از مکمل های غذایی ویتامین D استفاده کنید. ماهی های چرب منبع عالی ویتامین D، ماده‌ی غذایی مهمی است که بسیاری مردم با کمبود آن مواجه هستند.


۷. مصرف ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، از جمله دیابت نوع یک ارتباط دارد

بیماری های خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی بدن اشتباها به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. مثال مهم آن، دیابت نوع ۱ است که سیستم ایمنی بدن به سلول‌‌های تولیدکننده‌ی انسولین در پانکراس حمله می‌کند. برخی معتقدند که مصرف ماهی می‌تواند خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) و ام‌ اس را هم کاهش دهد. خوردن ماهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع یک و چندین بیماری خودایمنی در ارتباط است.


۸. ماهی به پیشگیری از آسم در کودکان کمک می‌کند

آسم بیماری شایعی است که با التهاب شدید در مجرای تنفسی مشخص می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند پیشگیری از آسم در کودکان، یکی از خواص ماهی است. مصرف منظم ماهی ۲۴ درصد خطر ابتلا به آسم را در کودکان کاهش می‌دهد. خطر ابتلا به آسم در کودکانی که بیشتر ماهی می‌خورند، کمتر است.

۹. مصرف ماهی می‌تواند از بینایی‌تان در دوران پیری محافظت کند

بیماری‌ای به نام تباهی لکه‌ی زرد وجود دارد که منجر به اختلال بینایی و نابینایی می‌شود، و اکثرا افراد سالمند را تهدید می‌کند. اما شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند از این بیمای پیشگیری کنند. خطر ابتلا به تباهی لکه‌ی زرد که علت اصلیِ اختلال بینایی و نابینایی است، در افرادی که بیشتر ماهی می‌خورند، بسیار کاهش می‌یابد.

۱۰. ماهی می‌تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد

بهبود کیفیت خواب، یکی دیگر از خواص ماهی است.  اختلالات خواب به‌طور چشمگیری در سراسر دنیا شایع شده است. دلایل مختلفی مانند افزایش انتشار نور آبی برای این اختلال وجود دارند، اما برخی محققان معتقدند کمبود ویتامین D هم ممکن است در این زمینه نقش داشته باشد.

 11. ماهی منبع خوب آهن است

ماهی ها یکی از منابع خوب آهن می باشند و آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب ها نقش مهمی به عهده دارد. آهن موجود در ماهی ها به گونه ای است که جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبی در بدن به جذب می شود. علاوه بر آن آهن موجود در ماهی ها، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می دهد بنابراین نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی ناشی  از فقر آهن به عهده دارد.
ماهی حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین های گروه  "B" می باشد که در تنظیم فعالیت سلول های عصبی و در نتیجه در سلامت سیستم عصبی و نیز در سلامت پوست تاثیر دارند. همچنین بعضی از انواع ویتامین های گروه "B"در خون سازی نیز مؤثرند. بنابراین با مصرف ماهی می توانیم به سلامت اعصاب، شادابی، طراوت پوست و پیشگیری از کم خونی کمک کنیم .

12. ماهی ها در رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها موثرند

ماهی از منابع غنی فلوئور در سلامت و استحکام دندان ها و در پیشگیری و پوسیدگی دندان تاثیر مهمی دارد. پس با مصرف ماهی می توانیم به سلامت و استحکام دندان های خود کمک کنیم فلوئور همچنین در پیشگیری از استئوپروز یا پوکی استخوان(لینک) مؤثر است.
ماهی از منابع خوب فسفر محسوب می شود. فسفر ماده ای است که همراه کلسیم در سلامت و استحکام استخوان ها تاثیر مهمی دارد. ماهی هایی که با استخوان مصرف می شوند مانند ماهی کیلکا و ساردین علاوه بر خواصی که برای انواع ماهی ها ذکر شد حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم نیز می باشند. بنابراین در رشد، استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها مؤثرند.